Czw 28 Mar 2024

Depresja seniora - objawy i leczenie

Z depresją boryka się wiele osób i to w różnym wieku, już nawet nastolatkowie nie radzą sobie z napotykanymi trudnościami dnia codziennego. Wielu bagatelizuje problemy sfery psychicznej, zwleka z wizytą u psychologa, przez co choroba rozwija się dalej i jeszcze bardziej obniża komfort życia. Pojawia się szereg niepożądanych objawów, które obejmują także sferę fizyczną.

Depresja seniora - objawy i leczenie

Depresja to coraz częstszy problem osób w podeszłym wieku. Mówi się nawet, że dotyka co piątego seniora. Utrata ukochanej osoby, uczucie osamotnienia i braku sensu życia to prosta droga do rozwoju depresji starczej. Jeśli nie ma się wsparcia, to niestety samemu trudno przezwyciężyć chorobę.

Z czego wynika depresja starcza, po czym ją poznać?

Depresja jest chorobą, ale niewiele się o tym mówi, nadal stanowi to często temat tabu, a chodzenie do psychologa spotyka się z dezaprobatą. W podeszłym wieku, czyli po 65. roku życia można mówić o depresji starczej, która nieleczona może mocno obniżyć jakość życia i sprzyjać rozwojowi szeregu innych schorzeń. Osoby w podeszłym wieku borykają się z różnymi jednostkami chorobowymi, a depresja wpływa negatywnie na sferę zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Wiąże się przede wszystkim z zaburzeniami nastroju, nieuzasadnionym poczuciem smutku, często też straty i frustracji. Oczywiście negatywne emocje i gorszy okres w życiu zdarza się każdemu i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Problem pojawia się, gdy złe samopoczucie i wahania nastroju stają się codziennością i utrzymują przez wiele tygodni. 

Depresja starcza objawia się utrata zainteresowania życiem, uczuciem ciągłego zmęczenia, utratą apetytu, spadkiem masy ciała, drażliwością, unikaniem innych osób, uczuciem niepokoju, problemami ze snem, brakiem pewności siebie. Chorego przestaje cieszyć to, co do tej pory sprawiało mu radość. Trudno mu się skoncentrować, czuje się bezradny i niepotrzebny, towarzyszy mu poczucie winy i czasem nawet myśli samobójcze. Powodów depresji u seniora może być wiele. Do rozwoju choroby dochodzi na skutek czynników psychologicznych, społecznych, biologicznych, genetycznych, związanych z osobowością. U niektórych przyczyną depresji starczej jest śmierć bliskiej osoby, rozwój samotności, brak aktywności. Depresja może być też wynikiem innych chorób typu cukrzyca, demencja, schorzenia układu krążenia.

Jak leczy się depresję osób starszych?

Depresja wymaga leczenia, w przeciwnym razie będzie postępować i negatywnie oddziaływać na sferę psychofizyczną organizmu. Stosuje się przede wszystkim leczenie w postaci psychoterapii i farmakoterapii. Ważne jest to, aby senior zrozumiał swoją sytuację i wiedział, jak radzić sobie z napotkanymi trudnościami, reagować na stres i negatywne emocje. Pomaga się zmienić tok myślenia i sposób zachowania, czemu służy chociażby terapia poznawczo-behawioralna. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie leków antydepresyjnych, co służy łagodzeniu objawów chorobowych.

Leczenie jest długotrwałym procesem, podczas którego mogą pojawić się liczne wzloty i upadki. Ważne jest to, aby chory nie przerywał go na własną rękę, ale stosował się do zaleceń lekarskich. W przypadku podawania środków farmakologicznych leczenie trwa najczęściej kilka miesięcy, do nawet roku. Zaburzenia mają jednak tendencje do nawracania w postaci epizodów depresyjnych.
 

___________________________________

 

 

Artykuł przygotowany przez specjalistów z Kliniki GedeonMedica oferującej leczenie zaburzeń psychicznych, zaburzeń odżywiania i chorób psychosomatycznych.  www.gedeonmedica.pl 

Image by Freepik

Udostępnij